Zaloguj się

JAN PAWEŁ II

Wielcy Polacy
262.5
PLN
JAN PAWEŁ II
JAN PAWEŁ II
Wysyłka:
3 dni
Cena: 262,50 zł
Cena netto: 250,00 zł
szt.

Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Te dwa imiona własne wymienia się łącznie. Czasami zastępuje się je bardziej ogólnym terminem – Ojciec Święty, pisanym dla podkreślenia wagi i znaczenia postaci z wielkich liter. Bogata literatura przedmiotu, książki i czasopisma, informacje zamieszczane w sieci internetowej przynoszą też synonimy: „Papież z dalekiego kraju”, „Papież Słowianin”, „Papież-Polak”. Kiedy w pamiętny poniedziałek, 16 października 1978 roku, kardynał Pericle Felici, protodiakon wyznaczony do ogłoszenia światu decyzji konklawe, wybierającego kolejnego następcę św. Piotra, wypowiadał znaną formułę: Habemus papam (mamy papieża) i prawidłowo podał trudne nazwisko „Wojtyła” dziennikarze radiowi i telewizyjni zamarli z wrażenia. Jeszcze przez wiele dni mieli duże kłopoty z należytym przekazem fonetyki trudnego słowiańskiego nazwiska. (...)Katarzyna Wilczek podsumowując później ten niezwykły pontyfikat Jana Pawła II podała podstawowe fakty porównując je historycznie: Swą posługę na Stolicy Piotrowej sprawował 9497 dni, a zatem 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Jego pontyfikat jest najdłuższym pontyfikatem XX wieku i trzecim co do długości w dziejach historii Kościoła. Najdłużej posługującym papieżem był św. Piotr (od ustanowienia go głową Kościoła przez Chrystusa w roku 30, aż do męczeńskiej jego śmierci datowanej na rok 64 lub 67), a następnie błogosławiony Pius IX (jego pontyfikat trwał od 16 czerwca 1864 r. do 7 lutego 1878 r., czyli 31 lat, 7 miesięcy i 22 dni)”. Kardynał Agostino Vallini, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, przedstawiając życiorys Jana Pawła II podczas uroczystości beatyfikacyjnej (1 maja 2011) podał imponujące wyliczenia związane z Jego pontyfikatem. Jako biskup Rzymu od był 146 wizyt duszpasterskich i odwiedził ponad 300rzymskich parafii. Cechą charakterystyczną tego pontyfikatu były 104 podróże apostolskie na wszystkie kontynenty.

Papież opublikował wiele ważnych dokumentów: 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich i 45 listów apostolskich. W trakcie pontyfikatu napisał pięć książek: Przekroczyć próg nadziei (październik 1994), Dar i tajemnica (listopad 1996), Tryptyk rzymski (marzec 2003), Wstańcie! Chodźmy! (maj 2004) i Pamięć i tożsamość (luty 2005). Warto dodać, że z tekstów wygłaszanych przez papieża przy różnych okazjach, złożono wiele publikacji eseistycznych i poetyckich: Jan Paweł II. Autobiografia(2003), Niech zstąpi Duch Twój. Poezje Karola Wojtyły (1999) Sobótkom się kłaniaj… Wybór poezji (2001).Jan Paweł II przewodniczył osobiście 147 ceremoniom beatyfikacji (ogłosił 1338 błogosławionych) oraz 51 ceremoniom kanonizacyjnym (ogłosił 482 nowych świętych). Zwołał 9 konsystorzy, w których mianował 231 (w tym jednego inpectore, w sercu, w tajemnicy) kardynałów. Przewodniczył osobiście 6 zgromadzeniom plenarnym Kolegium Kardynalskiego.

Od roku 1978 powołał 15 zgromadzeń Synodu Biskupów: 6 zwyczajnych (w 1980, 1983, 1987, 1990, 1994, 2001), 1 zgromadzenie ogólne nadzwyczajne (1985) i 8 zgromadzeń specjalnych (1980, 1991, 1994, 1995, 1997, w 1998 dwa oraz w roku 1999). Obliczono, że spotkał się osobiście z olbrzymią rzeszą wiernych, uczestniczył w 1160 audiencjach generalnych w których brało udział prawie 18 milionów pielgrzymów, wyznawców wielu religii (nie tylko chrześcijan). Nie zliczono liczby wiernych obecnych podczas papieskich pielgrzymek i podroży apostolskich. W samym tylko Roku Jubileuszowym 2000,Rzym odwiedziła 8 milionowa rzesza pielgrzymów. Protokół dyplomatyczny Watykanu odnotował 38 oficjalnych wizyt państwowych, 738 audiencji udzielonych głowom państw z całego świata oraz 246 audiencji udzielonych szefom rządów.

Z wielu ocen tego wielkiego pontyfikatu przytoczmy słowa ks. Waldemara Chrostowskiego : „Na wspólną pamięć składają się miliony pojedynczych wspomnień i pamięci. W nich papież żyje takim, jakim go widzieliśmy, słuchaliśmy, podziwialiśmy. Wywarł ogromny wpływ na życie niemal wszystkich Polaków.

W ciągu tego pontyfikatu Rzym stał się nam bliższy niż kiedykolwiek dotąd – choć z Warszawy do Rzymu nadal jest prawie dwa tysiące kilometrów. Chodzi jednak nie o odległość geograficzną, lecz psychologiczną i duchową. Spotkanie z Rzymem dla naszego pokolenia zawsze oznaczało spotkanie z Janem Pawłem II. W ogromnej większości polskich domów są zdjęcia z pielgrzymek Jana Pawła II, niektórzy – choćby przelotnie – mogli na niego spojrzeć. To wszystko składa się na wielką narodową legendę Jana Pawła II. (…) Najważniejsze jest zrozumienie i wyrażenie tego wszystkiego, czego nas uczył i kim był. Musimy nie tylko zapamiętać Jego słowa, ale też zadać sobie pytanie o sens całego tego wielkiego wydarzenia – być może największego w ponad 1000- letniej historii Polski – którym był tak długi pontyfikat Jana Pawła II. To pytanie o naszą teraźniejszość, ale też przyszłość.

Zbyt często bowiem skupiamy się na tym, co doraźne i przejściowe. Album, który prezentujemy czytelnikom ma zachować w pamięci najważniejsze fakty z życia Karola Wojtyły, Papieża Jana Pawła II.

Przedstawiamy wizerunki naszego Wielkiego Rodaka, te znane, popularne, chętnie przypominane oraz te, które uległy zapomnieniu, mimo że są ważne i wartościowe emocjonalnie. W kolejnym rozdziale przypominamy najważniejsze miejsca (z konieczności nieliczne) związane z Jego życiem i posługą. Pomniki i obrazy przedstawiające Ojca świętego, budowane na całym świecie, są nie tylko przejawem fascynacji Jego osobą. Stanowią przykład przenikania idei religijnych, etycznych do sztuki współczesnej. Podobnie jak prezentowana niewielka część znaczków pocztowych z całego świata poświęconych Janowi Pawłowi II.

Dane techniczne

Autor Tadeusz Skoczek
ISBN 978-83-88383-59-5
Liczba stron 216
Oprawa twarda skórzana

Produkty powiązane

BANDERIA PRUTENORUM BANDERIA PRUTENORUM

“Banderia Prutenorum” zawiera ikonograficzne przedstawienia 56 chorągwi krzyżackich zdobytych przez Polaków i Litwinów w wojnach Władysława Jagiełły z zakonem krzyżackim

 

Cena: 262,50 zł

CUD NAD WISŁĄ CUD NAD WISŁĄ

Cud nad Wisłą to album poświęcony osiemnastej najważniejszej bitwie w historii świata. Prezentujemy tu bogate zbiory Muzeum Niepodległości uzupełnione znanymi reprodukcjami obrazów olejnych znajdującymi się w Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz fotografiami z Centralnego Archiwum Wojskowego, zbiorami Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. 248 reprodukcji obrazów, grafik, plakatów, fotografii i odezw przybliża historyczne wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, jej dowódców i bezimiennych żołnierzy, którzy obronili Europę. Wydanie w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski).

Cena: 262,50 zł

DZIECKO W MALARSTWIE DZIECKO W MALARSTWIE

Dziecko w malarstwie, 216 stron, 24 x 33 cm, oprawa twarda,ekologiczna skóra. W albumie znajdują się 202 reprodukcje.
Wydanie w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski). Wszystkie egzemplarze numerowane, ze specjalnym certyfikatem,złocone brzegi kart. Eksluzywny album, który może być świetnym prezentem na wszystkie okazje.

Cena: 262,50 zł

GALICJA ALBUM WIDOKÓW GALICJA ALBUM WIDOKÓW

Galicja. Album widoków. Album poświęcony Galicji przestawia tereny, współcześnie obejmujące województwo małopolskie oraz dużą część zachodniej Ukrainy. Album zawiera 147 reprodukcji mało znanych dzieł Emanuela Kratochwila Kronbacha, Antoniego Lange, Aleksandra Zawadzkiego, Karola Auera, Ambrożego Grabowskiego, Macieja Bogusza Stęczyńskiego,
Józefa Szalaya, Napoleona Ordy, Juliusza Kossaka. Wydawnictwo zostało przygotowane w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. niemiecki).

Cena: 262,50 zł

GDAŃSK I OKOLICE ALBUM WIDOKÓW (XVI-XVII WIEKU) GDAŃSK I OKOLICE ALBUM WIDOKÓW (XVI-XVII WIEKU)

Najstarszy zapis dotyczący Gdańska pochodzi z końca X wieku. Spotykamy go w żywocie św. Wojciecha, biskupa praskiego, spisanym około 999 roku. Historia Gdańska dowodzi, że jego los był zespolony z losem Polski. Czasy największej świetności miasta, przypadają na okres „złotego wieku” Rzeczpospolitej. W albumie zamieszczamy 126 reprodukcji przedstawiających widoki Gdańska i okolic, od tych najdawniejszych pochodzących z XVI wieku, do widoków Gdańska z XVIII wieku.Wydawnictwo zostało przygotowane w potrójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski, j. niemiecki

Cena: 262,50 zł

GÓRNY ŚLĄSK - ALBUM WIDOKÓW GÓRNY ŚLĄSK - ALBUM WIDOKÓW

Górny Śląsk. Album widoków prezentuje w porządku chronologicznym wybór widoków górnośląskich od końca XV do końca XIX wieku, z zamysłem przedstawienia jak największej liczby miejscowości, które w ciągu czterech stuleci doczekały się swoich wizerunków. Prezentujemy 230 reprodukcji rysunków i grafik takich autorów jak: Michael Wolgemut, Friedrich Bernhard Werner, Carl Friedrich Stuckart, Friedrich Gottlob Endler, Ernst Wilhelm Knippel oraz artystów związanych z Alexandrem Dunckerem. Album wydany jest podwójnej wersji językowej (j. polski, j. niemiecki).

Cena: 262,50 zł

KWIATY KWIATY

Kwiaty są wymagającymi i najczęściej bardzo kruchymi roślinami. Ich piękno, niestety jest przemijające. Z tego powoduartyści starali się uwiecznić je w swych dziełach. W książce zamieściliśmy 183 wizerunki kwiatów takich artystów jak: Maria Sybilla Merian (1705), Johann Wilhelm Weinmann (1737), Louis van Houtte (1854-1858), Helena Drzewiecka (1815-1820) i Cyprian Kamil Norwid. Specjalne miejsce zajmują litografie Jeana Grandville’a przedstawiające personifikacje licznych kwiatów. Wydanie w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski

Cena: 262,50 zł

MIKOŁAJ KOPERNIK MIKOŁAJ KOPERNIK

Wielcy Polacy to najnowsza wersja wydawnicza, w któ­rej pokażemy najwybitniejszych Polaków, ich życie, naj­ważniejsze osiągnięcia. Prezentować będziemy wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, życia polityczne­go. Pierwszą publikacją z tej serii jest album poświęcony Mikołajowi Kopernikowi wydany w 540 rocznicę urodzin i 470 rocznicę jego śmierci. Autorem wstępu i redaktorem publikacji jest profesor Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblio­teki Jagiellońskiej w Krakowie.

 

Cena: 262,50 zł

PAŁACE I REZYDENCJE DOLNEGO ŚLĄSKA PAŁACE I REZYDENCJE DOLNEGO ŚLĄSKA

Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą. W drugiej połowie XIX wieku berliński księgarz i wydawca Alexander Dunker i jego zespół rysowników opracował 960 widoków siedzib arystokratycznych, domów, dworów, pałaców i zamków z drugiej połowy XIX w. W naszym opracowaniu przedstawiliśmy 202 widoki pałaców i rezydencji Dolnego Śląska uporządkowane alfabetycznie według obecnych powiatów. Wydanie w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. niemiecki).

Cena: 262,50 zł

PORTRET POLAKÓW ,XIXw PORTRET POLAKÓW ,XIXw

XIX wiek to czas gdy Polski nie było na mapach Europy. Ówcześni mieszkańcy starego kontynentu z dużą sympatią odnosili się do Polaków, a w wielu XIX wiecznych albumach można odnaleźć fascynację ubiorem zarówno polskiej szlachty, jak i mieszczaństwa czy chłopów. W naszym albumie prezentujemy 187 obrazów i grafik takich artystów jak: Jan Lewicki, Ksawery Prek, Kajetan Kielisiński, Wojciech Gerson, Jan Piotr Norblin i Walery Eliasz. Oglądając dzisiaj portrety ludzi z tamtych lat możemy przeżyć fascynującą przygodę spotkań z pięknem, które przemija i z pasją, która pozostawia niezatarty ślad. Album w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski).

Cena: 262,50 zł

POWSTANIE LISTOPADOWE POWSTANIE LISTOPADOWE

W albumie prezentujemy blisko 200 grafik, które przedstawiają wydarzenia z powstania listopadowego. Znajdą tam Państwo dzieła takich artystów jak: Wojciech Kossak, Juliusz Kossak, George Benedikt Wunder i Francoise de Villain’a będących w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Biblioteki Narodowej
w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Graficzny obraz powstania poprzedza tekst Stanisława Szpotańskiego z 1930 roku o przyczynach i przebiegu samego powstania. Album wydany jest w podwójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski).

Cena: 262,50 zł

POWSTANIE STYCZNIOWE POWSTANIE STYCZNIOWE

Powstanie styczniowe zainspirowało wielu twórców: pisarzy, poetów, muzyków, malarzy i rysowników. W albumie prezentujemy ponad 200 reprodukcji: obrazów, grafik, rysunków, fotografii a także biżuterii patriotycznej. W niniejszym albumie przedstawiamy prace m.in.: Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Henryka Pilattiego, Aleksandra Lessera, Władysława Bakałowicza, Walery Eliasza Radzikowskiego, Józefa Ryszkiewicza,
Moniki Żeromskiej, Józefa Górskiego. Album wydany jest w poczwórnej wersji językowej (j. polski, j. rosyjski, j. angielski, j. niemiecki).

Cena: 262,50 zł

SKARBY BIBLIOTEKI JAGIELLOŃSKIEJ SKARBY BIBLIOTEKI JAGIELLOŃSKIEJ

Biblioteka Jagiellońska jest centralną biblioteką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Skarby zgromadzone przez profesorów, studentów i bibliotekarzy w ciągu sześciu wieków stały się skarbami nie tylko Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowa i Polski, lecz także, jak w przypadku autografów Mikołaja Kopernika i Fryderyka Chopina, świadectwami światowego dziedzictwa kulturowego. Album Skarby Biblioteki Jagiellońskiej zawiera 178 najcenniejszych obiektów zgromadzonych w Bibliotece Jagiellońskiej, wybranych przez jej pracowników

Cena: 262,50 zł

WIELKOPOLSKA .ALBUM WIDOKÓW WIELKOPOLSKA .ALBUM WIDOKÓW

Wielkopolska (łac. Polonia Maior) to historyczna dzielnica środkowej i zachodniej Polski, rozciągająca się w dorzeczu środkowej i dolnej Warty. W naszym albumie przedstawiamy widoki najważniejszych miejsc Wielkopolski poczynając od najstarszego pochodzącego z 1509 roku aż po fotografie pałaców i dworów z 1912 roku. Prezentujemy ponad 360 obiektów (380 reprodukcji), część z nich znikła bezpowrotnie z krajobrazu Wielkopolski, niektóre niszczeją, ale wiele zostało odrestaurowanych i obecnie cieszą właścicieli, okolicznych mieszkańców i turystów. Niniejsza publikacja pokazuje jak piękną krainą była i jest Wielkopolska.Album wydany jest w potrójnej wersji językowej (j. polski, j. angielski, j. niemiecki).

Cena: 262,50 zł

Opinie o produkcie (0)

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Darmowa dostawa

W razie kłopotów ze stroną sklepu prosimy o wysłanie zamówienia pod adres @ : viki_sosnowiec@op.pl lub złożyć zamówienie telefonicznie pod numerem 32/292-02-22
Darmowa dostawa (Kurier K-EX) już od 200,00 zł.
Sklep internetowy Shoper.pl